Evinize taze çiçek almak size manasız, para harcamaktan başka bir şey değilmiş gibi görünebilir. Fakat taze çiçek almanın ruhunuzu yükseltmesiyle bir ilgisi var aslında. Bu makalede ödül kazanmış yazar ve konuşmacı olan ve Feng Shui eğitimi almış Norma Lehmeier Hartie’den alıntılar yapacağız

Çiçekler bulundukları mekanın, yerin daha da öne çıkmasını sağlar. Bir çok duyumuzla onu hissedebiliriz: görürüz, koklarız, tutarız…Çiçeklerden gelen titreşimler ruhumuzu doyurur, moralimizi yükseltir. Bizim için en önemli günlerimizi –yıldönümü, düğün, yaşgünü- çiçeklerle donatırız çünkü güzel olmalarının yanı sıra sonsuz aşkın, sevginin göstergesidirler.

Asırlar önce Japonlar Feng Shui Seika ile çiçeklerin yin yangı dengeleyen gücünü keşfettiler. Japonların çiçek düzenleme sanatı olan Ikebana ile yin yangı dengeleyici çiçek düzenlemeleri geliştirdiler. Böylece çiçeklerin gücüyle hayatınızı değiştirebilir, hayallerinizin, kalbinizin gittiği yönde hareket edebilirsiniz. Feng Shui rüzgar ve su demektir. Seika ise canlı çiçekler anlamına gelir. Feng Shui Seika’da mücevher, kristaller ve aynaların yanısıra yeşillik, dallar ve çiçekler de kullanılır. Hepimiz ağaçların, çimenlerin, dalların bizi etkileyen, tazelenmiş hissettiren yanlarının olduğunu kabul ederiz. Bu metoda göre çiçek ve bitkileri doğru düzenlemelerle evimize, işyerimize getirebilirsek böylece onların enerjilerinden yararlanabilir ve kaderimizi kalbimiz istediği tarafa doğru yönlendirebiliriz.

Bütün çiçekler ve bitkiler enerjimizi yükseltirler. Özellikle bitkiler çiçek açtıklarında enerjilerinin zirvesindedirler. Evinizde, işyerinizde çiçek bulundurmak bu yüksek ve olumlu enerjiyi size çeker ve hayatınızı iyileştirmenize yardımcı olur. 2000 yılında New Jersey’de yapılan 10 aylık bir davranışsal araştırmada da çiçeklerin hoşnutluğu artırdığı ve kişilerin sosyal davranışarını pozitif yönde etkilediğini kanıtlamıştır. Çiçek alanların minnettarlık ve hoşnutluk hisleri gerçek ve çok heyecanlı gülümsemelerle ifade bulmaktadır.